در این مطلب قصد داریم با واژه‌ای دیگر در دنیای کسب‌وکار آشنا شویم: مزیت مطلق. مزیت مطلق توانایی یک فرد، شرکت، منطقه، یا کشور در تولید مقدار بیشتر از کالا یا خدمات با مقدار ورودی مشابه به‌ازای واحد بر زمان است، یا در تعریفی دیگر می‌توان گفت توانایی تولید همان مقدار کالا با استفاده از ورودی کمتر نسبت به سایر کسانی که کالای مشابه یا همان خدمات را تولید می‌کنند. نهادی که دارای مزیت مطلق است می‌تواند با استفاده از ورودی کمتر یا فرایند کارآمدتر، خدمات و محصولات خود را به نسبت نهاد دیگری با کالای مشابه یا همان خدمت، با هزینه مطلق کمتری به‌ازای هر واحد تولید کند.


درک مفهوم مزیت مطلق
آدام اسمیت در کتاب خود با عنوان ثروت ملل مفهوم مزیت مطلق را معرفی کرد و نشان داد چگونه کشورها می‌توانند با تخصصی کردن تولید و صادرات کالاهایی که می‌توانند به نسبت سایر کشورها، بهتر و کارآمدتر آن را تولید کنند، به تجارت پرسودی در بازارهای جهانی دست یابند. کشورهایی که دارای مزیت مطلق هستند می‌توانند تصمیم بگیرند کالاهای خاص یا خدمات خاصی را بفروشند یا تولید کنند، سپس از بودجه‌ای به دست آمده را برای خرید کالا و خدمات از کشورهای دیگر صرف کنند. با توجه به استدلال اسمیت، تخصص در محصولی که هرکدام از آنها دارای مزیت مطلق هستند و سپس تجارت محصولات، می‌تواند وضعیت همه کشورها را بهتر کند، به شرطی که هرکدام حداقل یک محصول داشته باشند که نسبت به سایر کشورها دارای برتری مطلق باشند.


مزیت مطلق در مقایسه با مزیت مقایسه‌ای
مزیت مطلق را می‌توان با مزیت نسبی مقایسه کرد، یعنی زمانی که تولیدکننده نسبت به تولیدکننده دیگر، هزینه و فرصت کمتری برای تولید کالا یا خدمات دارد. مزیت مطلق تنها در مواردی به سودهای شفاف حاصل از تخصصی سازی و معامله ختم می‌شود که هر تولیدکننده در تولید کالای خود از مزیت مطلق برخوردار باشد. اگر تولیدکننده‌ای فاقد مزیت مطلق باشد، آنگاه استدلال آدام اسمیت درست نیست. اما اگر تولیدکننده و شرکای تجاری آن بتوانند بر مبنای مزایای مقایسه‌ای خود به سمت دستیابی به مزیت مطلق پیش بروند، آنگاه آن‌ها می‌توانند بازهم از سود حاصل از معاملات بهره ببرند.


مثالی از مزیت مطلق
دو کشور فرضی، آتلانتیکا و کراسنویا را در نظر بگیرید، دو کشور جمعیت مشابه و منابع مشابهی دارند، هرکدام دو محصول تولید می‌کنند: اسلحه و بیکن. هرساله، آتلانتیکا می‌تواند 12 اسلحه یا شش اسلب بیکن تولید کند، درحالی‌که کراسنویا می‌تواند شش اسلحه یا 12 اسلب بیکن تولید کند. هر کشور برای بقا حداقل به چهار اسلحه و چهار قطعه بیکن نیاز دارد. اما در حالتی که کشور به آشوب کشیده شده باشد، فقط می‌تواند برای نیازهای شخصی خود تولید می‌کنند، آتلانتیکا می‌تواند یک‌سوم سال را با ساخت اسلحه و دو سوم سال را با ساخت بیکن، در مجموع چهار اسلحه و چهار قطعه بیکن، سپری کند.


کراسنویا می‌تواند یک‌سوم سال را به درست‌کردن بیکن و دو سوم باقی را با درست‌کردن اسلحه اختصاص دهد درست مشابه آتلانتیکا: چهار اسلحه و چهار قطعه بیکن. با چنین میزان تولیدی هریک از آن‌ها به‌سختی دوام می‌آورند. اما توجه داشته باشید که مزیت مطلق آتلانتیکا تولید اسلحه و مزیت مطلق کراسنویا تولید بیکن است.
مزیت مطلق همچنین توضیح می‌دهد که چرا معامله و تجارت برای افراد، کسب‌وکارها و کشورها منطقی است. ازآنجاکه هرکدام از مزایای تولید کالاها و خدمات خاص برخوردار هستند، هر دو نهاد می‌توانند از تجارت سود ببرند. اگر هرکدام از کشورها در مزیت مطلق خود تخصص داشته باشند، آتلانتیکا می‌تواند 12 اسلحه و میزان صفر بیکن در یک سال بسازد، درحالی‌که کراسنویا میزان صفر اسلحه و 12 قطعه بیکن می‌سازد. با تخصصی کردن، دو کشور وظایف نیروی کار خود را بین یکدیگر تقسیم می‌کنند. اگر آنها سپس شش اسلحه را با شش قطعه بیکن عوض کنند، هر کشور دارای شش اسلحه است. اکنون وضعیت هر دو کشور بهتر از گذشته خواهد بود، زیرا هرکدام شش اسلحه و شش قطعه بیکن دارند، در غیر این صورت فقط می‌توانستند چهار مورد از هر کالا را به‌تنهایی تولید کنند.
این سود متقابل از تجارت اساس استدلال آدام اسمیت است که تخصص، تقسیم‌کار و به دنبال آن تجارت منجر به افزایش کلی ثروت می‌شود و همه می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. به اعتقاد اسمیت، این دلیل اصلی ریشه اصطلاح "ثروت ملل" است.


سؤالات متداول:

چگونه مزیت مطلق می‌تواند به نفع ملت عمل کند؟
آدام اسمیت مفهوم مزیت مطلق را در کتاب خود با عنوان ثروت ملل شرح و توضیح داد که چگونه کشورها می‌توانند با استفاده از تولید کالاهای تخصصی و صادرکردن آن و متقابلاً واردکردن کالاهای تخصصی از دیگر کشورها معاملات پرسودی را در عرصه جهانی تجربه کنند. هر یک از کشورها می‌تواند با تخصصی کردن محصولات خود به مزیت مطلق دست پیدا کرده و سپس با معامله کردن آن محصول به سود برسد، به شرطی که هر کشور حداقل یک محصول دارای مزیت مطلق باشد.


نمونه‌ای از ملل با مزیت مطلق کدام‌اند؟
به‌عنوان‌مثال زامبیا یکی از غنی‌ترین منابع مس را در جهان دارد یا کلمبیا آب‌وهوای مناسب برای پرورش قهوه دارد. هزینه تولید قهوه برای زامبیا بسیار گزاف است اما زامبیا می‌تواند به کلمبیا مس بدهد و در ازای آن قهوه بگیرد. همچنین می‌توانید روابط این دو کشور را با کشورهای نفت خیزی تصور کنید که تنها مزیت مطلق آن‌ها صادرات نفت است.

 لینک زیر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید :

 rmcg.ir/6009